Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna Szczecin

Odbudowa brakujących zębów to podstawa prawidłowego funkcjonowania całego narządu żucia. Każdy, nawet pojedynczy brak zęba powinien być uzupełniony. Brakujące zęby można uzupełnić na kilka sposobów. Najbardziej fizjologiczne jest uzupełnianie pojedynczych zębów na implantach – czyli pierwszy etap to wszczepienie implantu w kość. W kolejnym etapie umocowujemy na nim koronę.

Mosty protetyczne to konstrukcje odbudowujące brakujące zęby i  podparte na zębach okalających lukę. Jest to rozwiązanie dobre, gdy otaczające zęby wymagają wykonania koron protetycznych i gdy luka pomiędzy istniejącymi zębami nie jest rozległa.

W przypadku rozległych braków, zęby uzupełniamy za pomocą ruchomych (czyli wyciąganych z jamy ustnej) protez. O rodzaju protez i sposobie ich umocowania decyduje w każdym indywidualnym przypadku lekarz stomatolog.

Zęby znacznie osłabione, z dużą ilością wypełnień wymagają wzmocnienia w postaci korony. Najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest korona tzw pełnoceramiczna bez stopu metalu.

Zęby po leczeniu endodontycznym (kanałowym) wymagają wzmocnienia w postaci wkładów koronowo-korzeniowych. To rodzaj zakotwiczenia, które mocuje się w przeleczonym kanale korzeniowym, aby odbudować część naddziąsłową zęba.

Po leczeniu endodontycznym powinno się wykonać koronę protetyczną. Martwy ząb można porównać do suchego kwiatka – łamie się dużo szybciej niż zdrowe zęby.

Bardzo ważna jest prawidłowa odbudowa punktów stycznych. Gdy próchnica zęba obejmuje powierzchnie kontaktu z zębem obok najlepszą metodą na prawidłową odbudowę powierzchni stycznych zęba są onley`e protetyczne . Są one wykonywane w laboratorium i cementowane w jamie ustnej.

Aby przedstawić pacjentowi jak najlepszy dla niego plan leczenia konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych.