Leczenie przedortodontyczne

ortodonta szczecin lighthouse dental zgrzytanie zębami

Leczenie przedortodontyczne – po co, dlaczego i czy to naprawdę takie ważne?

Czy Twoje dziecko ma wciąż uchylone usta i oddycha buzią, czy trzymanie buzi zamkniętej to dla niego wysiłek? Taki typ oddychania powoduje wady zgryzu!
Rodzice to osoby, które zwykle najlepiej znają swoje dzieci i ich nawyki. A już od najmłodszych lat kształtuje się układ zębów w jamie ustnej. Od czego to zależy? Oczywiście w dużej mierze od genów czyli od tego co dziedziczymy po rodzicach – i na geny – jak na razie wpływu nie mamy.
Ale możemy wpływać na to, czy to co zapisane w genach się ujawni.

Oddychanie

Oddychamy cały czas – bez tego nie ma życia. Jest to czynność, którą bezdyskusyjnie wykonujemy non stop. Cały czas masy powietrza przedostają się przez jamę nosową do płuc – a przepływając nosem powietrze masuje kość podniebienia – co pobudza jej rozrost poprzeczny. Jeśli oddychamy nosem to buzia jest zamknięta, wargi ze sobą luźno połączone a język jest w górnej części jamy ustnej z końcówką ułożoną za przednimi górnymi zębami.
Język i powietrze pobudzają kości szczęki do rozwoju.
Gdy z powodu ALERGII, częstych INFEKCJI noso-gardła lub zatok lub przy powiększonych migdałach utrudnione jest oddychanie przez nos więcej powietrza dostaje się do płuc przez usta.

Co to powoduje?

Tu kłania się fizyka: zmienia się opór dróg oddechowych i aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w płucach mięśnie oddechowe są nadwyrężone, wzmaga się napięcie mięśni szyi i tułowia – stąd związek sposobu oddychania również z postawą ciała.
Język opada na dno jamy ustnej – a takie położenie języka równa się wada zgryzu i popularnie mówiąc krzywo ustawione zęby.

Oddychanie ustami napędza koło infekcji, gdyż powoduje przesuszanie śluzówki, powietrze nie jest odpowiednio oczyszczone i  nagrzane – jak wtedy gdy przechodzi przez nos – a to predysponuje do częstszych zakażeń wirusowo-bakteryjnych  oraz zwiększa podatność na próchnicę. Przyczyną oddychania przez usta może być także skrzywiona przegroda nosa. Taki stan rzeczy związany jest również z powstawaniem wad zgryzu.

Nieprawidłowe oddychanie ma wpływ na rozwój i wygląd twarzy dziecka, ale powoduje również zmniejszone dostarczanie tlenu do płuc. Przewlekle występujący taki stan powoduje, że dzieci takie są blade, śpią niespokojnie, łatwo się męczą, nie chcą się bawić, są obojętne i występują u nich zaburzenia przemiany materii. Dzieci takie są zwykle mniejsze i szczuplejsze od swoich rówieśników.

Ważne jest aby zdiagnozować przyczynę, udrożnić nos i wprowadzić leczenie ortodontyczne, które wspomoże prawidłowe oddychanie i prawidłowe ułożenie tkanek miękkich takich jak wargi i język.  Leczenie u stomatologa polega w pierwszej kolejności na nauce prawidłowych nawyków – w tym pomaga TRAINER- elastyczny wyciągany aparat – noszony na noc i maksymalnie długo w dzień.
Ma on częściowo wpływ również na zęby, jednak w ich błyskawicznym prawidłowym ustawieniu niezawodne są przezroczyste nakładki Invisalign, które u dzieci można już stosować od 6-stego roku życia.

Jeśli trudno Ci ocenić czy Twoje dziecko może mieć podobne kłopoty zapraszamy na konsultacje: doradzimy jak zacząć, co zrobić i na co zwracać uwagę oraz zaproponujemy najlepszy wariant leczenia.

Zadzwoń do nas  i umów się na wizytę +48 732 530 009

ul. Arkońska 51/5 ; 70-455 Szczecin

Godziny otwarcia

Pon. – Pt. 9.00 – 20.00 | Sob. 9.00 – 13.00
Share: