
Po pierwsze ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki. Zalecamy używanie miękkiej oraz średniej szczoteczki, która delikatnie masując dziąsła usuwa płytkę bakteryjną. Jednak od twardości szczoteczki ważniejsza jest metoda szczotkowania. U większości zalecana jest metoda roll- w której układając włosie szczoteczki częściowo na dziąśle, częściowo na zębie- ruchem wymiatającym kierujemy je w kierunku korony, co umożliwia dokładne oczyszczenie bez szkody dla części przyszyjkowych. Należy pamiętać, że nie wolno przechowywać szczoteczki w szczelnie zamkniętym opakowaniu (gdyż wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej), lecz pionowo, włosiem do góry- co umożliwi jej wyschnięcie. Przypominamy o szczotkowaniu co najmniej 2 razy dziennie, pamiętając o tym, aby odczekać 20-30 minut po posiłku, aby pH w jamie ustnej wróciło do optymalnego poziomu.
Mamy za sobą 60% wyeliminowanej płytki nazębnej. Co stanowi pozostałą część?
- Przede wszystkim nić dentystyczna, służąca do oczyszczania przestrzeni między zębami, okolic poddziąsłowych, uzupełnień protetycznych czy implantów. Obecnie na rynku mamy dostęp do szerokiej gamy tego typu produktów- od nici z fluorem, polecanych dla pacjentów z wyższym ryzykiem próchnicy, po woskowane, o okrągłym przekroju czy też nici taśmy-dedykowane pacjentom z ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi. Ważne jest, aby pracując nicią skupić się na precyzji ruchu. Wprowadzając nić po dwa razy do każdej przestrzeni, należy objąć ściany sąsiadujących zębów, aż do momentu oczyszczenia i pozbycia się resztek z wszystkich szczelin.
- Irygator wodny może być niezawodnym uzupełnieniem zabiegów higienicznych, który strumieniem wody pod ciśnieniem usuwa resztki pokarmowe, masując przy tym dziąsła. Zalecany jest szczególnie pacjentom z uzupełnieniami protetycznymi, do oczyszczania okolic implantów oraz pacjentom noszącym aparaty ortodontyczne.
- Jeszcze jednym ważnym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej jest płukanie. Płukanki profilaktyczne na bazie ziół, bądź lecznicze, zawierające środki przeciwzapalne skutecznie wspomagają i dopełniają codzienną walkę z próchnicą, powodując rozcieńczane węglowodanów i usuwanie zbędnych resztek.
- Dopełnieniem całości jest odpowiednia dieta, mała podaż cukrów ( słodycze i słodkie napoje) czy produktów kwaśnych stoswanych przewlekle, takich jak napoje typu Coca- Cola, soki owocowe.
Oprócz podstawowych, wymienionych wyżej przyborów do higieny jamy ustnej możemy dodać szczoteczki międzyzębowe, które zalecamy przy oczyszczaniu szerokich przestrzeni, szczoteczki jednopęczkowe- do oczyszczania trudno dostępnych miejsc, a także skrobaczki do języka, które doskonale radzą sobie z usuwaniem nieestetycznego nalotu, oraz problemu halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust.
Stosując się do powyższych zasad, macie Państwo wpływ na swoje zdrowie, a także z czystym sumieniem możecie Państwo przetrwać okres obecnego przestoju wizyt kontrolnych i zabiegów higienizacji w gabinecie, o których należy pamiętać i zaplanować raz na 6 miesięcy- w trosce o siebie.