Higiena jamy ustnej

higiena zębów szczecin dzieci

Po pierwsze ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki. Zalecamy używanie miękkiej oraz średniej szczoteczki, która delikatnie masując dziąsła usuwa płytkę bakteryjną. Jednak od twardości szczoteczki ważniejsza jest metoda szczotkowania. U większości zalecana jest metoda roll- w której układając włosie szczoteczki częściowo na dziąśle, częściowo na zębie- ruchem wymiatającym kierujemy je w kierunku korony, co umożliwia dokładne oczyszczenie bez szkody dla części przyszyjkowych. Należy pamiętać, że nie wolno przechowywać szczoteczki w szczelnie zamkniętym opakowaniu (gdyż wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej), lecz pionowo, włosiem do góry- co umożliwi jej wyschnięcie. Przypominamy o szczotkowaniu co najmniej 2 razy dziennie, pamiętając o tym, aby odczekać 20-30 minut po posiłku, aby pH w jamie ustnej wróciło do optymalnego poziomu.

Mamy za sobą 60% wyeliminowanej płytki nazębnej. Co stanowi pozostałą część?

  • Przede wszystkim nić dentystyczna, służąca do oczyszczania przestrzeni między zębami, okolic poddziąsłowych, uzupełnień protetycznych czy implantów. Obecnie na rynku mamy dostęp do szerokiej gamy tego typu produktów- od nici z fluorem, polecanych dla pacjentów z wyższym ryzykiem próchnicy, po woskowane, o okrągłym przekroju czy też nici taśmy-dedykowane pacjentom z ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi. Ważne jest, aby pracując nicią skupić się na precyzji ruchu. Wprowadzając nić po dwa razy do każdej przestrzeni, należy objąć ściany sąsiadujących zębów, aż do momentu oczyszczenia i pozbycia się resztek z wszystkich szczelin.
  • Irygator wodny może być niezawodnym uzupełnieniem zabiegów higienicznych, który strumieniem wody pod ciśnieniem usuwa resztki pokarmowe, masując przy tym dziąsła. Zalecany jest szczególnie pacjentom z uzupełnieniami protetycznymi, do oczyszczania okolic implantów oraz pacjentom noszącym aparaty ortodontyczne.
  • Jeszcze jednym ważnym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej jest płukanie. Płukanki profilaktyczne na bazie ziół, bądź lecznicze, zawierające środki przeciwzapalne skutecznie wspomagają i dopełniają codzienną walkę z próchnicą, powodując rozcieńczane węglowodanów i usuwanie zbędnych resztek.
  • Dopełnieniem całości jest odpowiednia dieta, mała podaż cukrów ( słodycze i słodkie napoje) czy produktów kwaśnych stoswanych przewlekle, takich jak napoje typu Coca- Cola, soki owocowe.

Oprócz podstawowych, wymienionych wyżej przyborów do higieny jamy ustnej możemy dodać szczoteczki międzyzębowe, które zalecamy przy oczyszczaniu szerokich przestrzeni, szczoteczki jednopęczkowe- do oczyszczania trudno dostępnych miejsc, a także skrobaczki do języka, które doskonale radzą sobie z usuwaniem nieestetycznego nalotu, oraz problemu halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust.

Stosując się do powyższych zasad, macie Państwo wpływ na swoje zdrowie, a także z czystym sumieniem możecie Państwo przetrwać okres obecnego przestoju wizyt kontrolnych i zabiegów higienizacji w gabinecie, o których należy pamiętać i zaplanować raz na 6 miesięcy- w trosce o siebie.

Share:

Dodaj komentarz

szesnaście − trzynaście =