Bruksizm Szczecin – dlaczego zgrzytam zębami

bruksizm szczecin zgrzytanie zebami

Bruksizm Szczecin – zgrzytanie zębami

Od jakiegoś czasu BRUKSIZM to bardzo popularne słowo. I dobrze. Bruksista to ktoś, kto zaciska zęby lub nimi zgrzyta. Dosłownie.

W prawidłowo działającym układzie narządu żucia kontakt między dolnym i górnym łukiem zębowym w ciągu dnia nie trwa długo – zdarza się na przykład kiedy przełykamy ślinę lub kęs pokarmowy. Ale jeśli łapiesz się na zaciskaniu zębów podczas prowadzenia samochodu (szczególnie wtedy, gdy ktoś zajedzie Ci drogę) albo w momencie gdy skupiasz się na jakiejś czynności – nie jest najlepiej.

A jeszcze gorzej jest, gdy wydaje Ci się, że złączone zęby górne i dolne to normalna pozycja. Prawidłowo między górnymi i dolnymi zębami występuje tzw. szpara spoczynkowa – w każdym momencie, nie licząc momentu przełykania. „Zaciska Pani/Pan zęby w ciągu dnia?” Gdy pytam o to osoby z przerośniętymi mięśniami przywodzącymi żuchwę lub z nadmiernie startymi zębami to 90% pytanych odpowiada „nie” – ale tylko na pierwszej wizycie:) Gdy zaczną się obserwować wychodzi na jaw, że zaciskają i to dość często – po prostu nigdy nie zwracali na to uwagi. A to bardzo ważne ponieważ jest to jedną z metod zapobiegania starciu zębów, którą możesz stosować sam!

Oczywiście o zgrzytanie zębami w ciągu nocy należałoby zapytać „współspacza”, ale można też wykonać banalnie prosty test: po prostu sprawdzić czy jesteś w stanie zazgrzytać zębami – właśnie teraz na przykład.
Tym którzy już są pewni że zaciskają zęby czyli uprawiają bruksizm – gratuluję – bo przeszli już pierwszy etap leczenia:

  1. uświadomienie nieprawidłowych nawyków/odruchów.
    Kolejnym etapem jest:
  2. eliminacja stresu emocjonalnego – bezcenne, ale w dzisiejszym świecie prawie niemożliwe:)
    Jeśli nie jesteś w stanie spełnić punktu drugiego:
  3. poznaj metody radzenia sobie ze stresem… i stosuj te które sprawdzą się dla Ciebie.

To co na pewno możesz zrobić od dziś to zaprzestać żucia gum! To jest to co możesz zrobić sam.

A co może zrobić w sprawie bruksizmu dla Ciebie stomatolog, który zajmuje się leczeniem takich dolegliwości?

Oceni stopień starcia Twoich zębów i jego wpływ na prawidłowe kontakty zębowe. Oceni stan stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni narządu żucia – stan kości wokół zębów, sprawdzi czy masz wadę zgryzu oraz poprzez skrupulatny wywiad i badanie oceni inne czynniki ryzyka i poradzi jak im zapobiegać.

Badając mięśnie można ocenić konieczność wprowadzenia do leczenia toksyny botulinowej ( botox ), aby zmniejszyć siłę i objętość mięśni a za tym zmniejszyć działania destrukcyjne spowodowane nadmierna siła.
W leczeniu może być konieczna fizjoterapia oraz ostrzykiwanie stawów skroniowo- żuchwowych osoczem bogatopłytkowym (Platelet Rich Plasma PRP) pozyskiwanym z krwi pacjenta – szczególnie w przypadku zmian zwyrodnieniowych i dolegliwości bólowych w ich obrębie.
Stomatolog przygotuje również kompleksowy plan leczenia, wykona szynę relaksacyjną oraz doradzi jakie działania zapobiegawcze możesz wprowadzić sam w życie.

Zgrzytasz zębami? – umów się na wizytę w Lighthouse Dental!

Zadzwoń do nas +48 732 530 009
ul. Arkońska 51/5 ; 70-455 Szczecin

dr n. med. Joanna Serewa

Share:

Dodaj komentarz

15 + 8 =