Higiena jamy ustnej

Nie noś jedzenia między zębami

To że musimy szczotkować zęby 2 razy dziennie jest oczywiste dla każdego. Ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki. I tu może pomóc stomatolog lub higienistka. Zalecamy używanie miękkiej lub średniej szczoteczki do zębów, która delikatnie masując dziąsła usuwa płytkę bakteryjną. Jednak od twardości szczoteczki ważniejsza jest metoda szczotkowania. U większości zalecana jest metoda roll – w której układając włosie szczoteczki częściowo na dziąśle, częściowo na zębie – ruchem wymiatającym kierujemy je w kierunku korony, co umożliwia dokładne oczyszczenie zęba bez uszkodzenia struktur okolicy szyjki zęba. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby szczoteczka swoim włosiem obejmowała dziąsła. Prawidłowe umycie granicy  dziąsło – ząb jest gwarantem zdrowego przyzębia. Również przy uzupełnieniach takich jak korony, mosty czy korony na implantach szczególnie ważne jest dbanie o okolicę styku zęba, dziąsła i korony, bo to właśnie tam może powstać próchnica szyjki i korzenia zęba – sama korona natomiast nie zostanie uszkodzona ale o trwałości uzupełnień protetycznych jak korony i mosty decyduje właśnie kondycja zęba, który znajduje się pod spodem oraz kości tej okolicy.

Dzięki prawidłowemu szczotkowaniu eliminujemy 60% płytki nazębnej. Jak usunąć resztę?

Tu nasze hasło: “Nie noś jedzenia między zębami” ma przypominać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.

Co jeszcze jest KONIECZNE do prawidłowej CODZIENNEJ higieny jamy ustnej? 

  • Przede wszystkim nić dentystyczna, służąca do oczyszczania przestrzeni między zębami, okolic poddziąsłowych, uzupełnień protetycznych czy implantów. Obecnie na rynku mamy dostęp do szerokiej gamy tego typu produktów- od nici z fluorem, polecanych dla pacjentów z wyższym ryzykiem próchnicy, po woskowane, o okrągłym przekroju czy też nici taśmy-dedykowane pacjentom z ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi. Ważne jest, aby pracując nicią po umieszczeniu jej w przestrzeni międzyzębowej przytulić nić do jednego zęba i ruchem od szyjki zęba do powierzchni żującej usunąć płytkę nazębną otaczającą ząb – ząb obok traktujemy tak samo
  • Irygator wodny może być niezawodnym uzupełnieniem zabiegów higienicznych, który strumieniem wody pod ciśnieniem usuwa resztki pokarmowe, masując przy tym dziąsła. Zalecany jest szczególnie pacjentom z uzupełnieniami protetycznymi, do oczyszczania okolic implantów oraz pacjentom noszącym aparaty ortodontyczne.
  • Jeszcze jednym ważnym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej jest płukanka. Płukanki profilaktyczne na bazie ziół, bądź lecznicze, zawierające środki przeciwzapalne skutecznie wspomagają  codzienną higienę. Ważne aby płyn do płukania jamy ustnej nie zawierał alkoholu ani środków drażniących błonę śluzową.
  • Dopełnieniem całości jest odpowiednia dieta, mała podaż cukrów ( słodycze i słodkie napoje) czy produktów kwaśnych takich jak napoje typu Coca- Cola, soki owocowe.

Oprócz podstawowych, wymienionych wyżej przyborów do higieny jamy ustnej możemy dodać szczoteczki międzyzębowe, które zalecamy przy oczyszczaniu szerokich przestrzeni, szczoteczki jednopęczkowe – do oczyszczania trudno dostępnych miejsc, a także skrobaczki do języka, które doskonale radzą sobie z usuwaniem nalotu.

Spis treści

Ostatnie artykuły

Higiena jamy ustnej

Nie noś jedzenia między zębami To że musimy szczotkować zęby 2 razy dziennie jest oczywiste dla każdego. Ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki. I tu może pomóc

Czytaj więcej »
Przerwa świąteczna trwa od 23.12.2024 do 1.01.2025

Życzymy Państwu zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt oraz pomyślności w Nowym 2025 Roku.