Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

stomatolog dziecięcy, stomatologia dziecięca, szczecin, mycie zębów

Niestety wielu rodziców spotkało się z trudnościami, aby zachęcić swoje pociechy do codziennego szczotkowania zębów. Często pojawia się etap buntu czyli mocne zaciskanie zębów uniemożliwiające wprowadzenie szczoteczki, płacz a nawet ucieczki z łazienki. Na szczęście są na to sposoby.

Możliwość wyboru

Możliwość pierwszego wyboru pojawia się w sklepie – pozwólmy dziecku wybrać szczoteczkę z ulubionym bohaterem z bajki, w ulubionym kolorze albo jaka mu się tylko spodoba. Najlepiej aby dziecko wybrało dwie szczoteczki i dzięki temu, codziennie rano i wieczorem będzie miało koleją możliwość wyboru: którą szczoteczką teraz umyć ząbki?

Świećmy przykładem

Dzieci bardzo uważnie obserwują i naśladują rodziców. Dziewczynki podpatrują jak mamusie robią makijaż, czeszą włosy a następnie same chwytają za szczotkę i kosmetyki. Chłopcy widząc tatę przy naprawie samochodu, następnie zabierają się za odkręcanie kół ze wszystkich swoich autek. Dlatego rodzice muszą pamiętać o codziennym myciu zębów aby ich pociechy brały z nich przykład.

Kto dłużej?

Razem z dzieckiem przygotujmy się do nietypowego wyścigu. Zasady są proste, dzieci i rodzice biorą szczoteczki i pasty do zębów, na sygnał wszyscy zaczynaja szczotkować zęby, wygrywa ten kto szczotkuje najdłużej. Dzieci lubią rywalizacja i będą się starały myć ząbki dłużej niż rodzice. Pamietajmy aby nagrodzić zwycięzce drobną nagrodą np. naklejką abo kolorowanką.

Zamiana

Często rodzice myją zęby dzieciom i niestety bardzo często dzieci tego nie lubią. Warto wprowadzić zasadę: Ty myjesz mi zęby a ja Tobie. Pozwólmy dziecku umyć nasze zęby. Maluch będzie czuł się bardzo ważny i chętniej pozwoli aby rodzic umył jego ząbki. Dzięki tej metodzie dziecko zobaczy, że codzienna czynność higieniczna może być świetną zabawą.

Lustereczko

Kolejnym dobrym sposobem na przekonanie dzieci do mycia zębów jest mycie przed lustrem. Dzieci, którym rodzice myją zęby mają możliwość obserwowania każdego ruchu i wszystko dokładnie widzą. Dodatkowo dziecko może razem trzymać szczoteczkę z rodzicem. Maluch ma wtedy poczucie kontroli i chętniej poddaje się zabiegowi mycia zębów.

Samodzielność

Pozwalajmy myć dzieciom samodzielnie zęby. Kontrolujmy i w razie potrzby poprawiajmy.

Zapewnijmy odpowiednie przyrządy

Dopilnujmy aby dziecko miało szczoteczkę z miekkim włosiem, dzięki temu nie porani sobie dziąsęł i nie zrazi się do mycia. Pozwalając dziecku w sklepie na wybór szczoteczki przedstawmy mu do wyboru tylko dostosowane do jego wieku szczotki.

Księga Zdrowego Ząbka

Załóżmy dziecku zeszyt, stwórzmy tabelki z dniami tygodnia oraz znaczkiem słoneczka oraz księżyca. Po każdym porannym i wieczornym  szczotkowaniu wklejamy do zeszytu naklejkę lub przybijajmy pieczątkę. Na koniec tygodnia/miesiąca policzmy z dzieckiem zebrane znaczki, pieczątki i pochwalmy lub wręczmy malutką nagrodę. Ta metoda przynosi jeszcze lepsze rezultaty gdzie dziecko ma rodzeństwo. Następuje wtedy wspaniała i zdrowa rywalizacja.

Powodzenia! 🙂
dypl. hig. stom. Eliza Kraus

Share: