Jak dbać o zęby (nie tylko) dzieci?

Zdrowe zęby i dziąsła to podstawa pięknego uśmiechu. Aby móc się nim cieszyć przez całe życie musimy zacząć dbać już o zęby mleczne. Systematyczna i dokładna higiena jamy ustnej u dzieci to inwestycja na lata.

Higiena jamy ustnej niemowlęcia

Po skończonym posiłku przemywamy dziąsła dziecka zwilżonym w ciepłej wodzie lub naparze z rumianku gazikiem nawiniętym na palec. W ten sam sposób myjemy również pierwsze zęby mleczne, które zaczynają się wyrzynać zwykle ok. 6 miesiąca życia. 
Pamiętajmy, że próchnica to choroba zakaźna. Niestety najczęściej to rodzice zarażają swoje pociechy. Dlatego nigdy nie oblizujmy smoczka, łyżeczki oraz innych rzeczy, które dziecko wkłada do jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej dzieci

Zalecana dla dzieci metoda szczotkowania zębów polega na małych ruchach okrężnych (kółeczka). Szczotkę ręczną ustawia się pod kątem prostym do powierzchni zębów i wykonuje ruchy okrężne powtarzane kilkakrotnie na każde dwa zęby. Powierzchnie żujące należy myć ruchami przód-tył. Opiekunowie powinni pomagać oraz nadzorować dzieci podczas szczotkowania zębów przynajmniej do 8 roku życia.

U  starszych dzieci (w momencie pojawienia się pierwszych stałych zębów) wprowadzamy dodatkowo ruchy obrotowo-wymiatające. Szczotkę ustawiamy początkowo pod kątem 45 proc. do oczyszczanej powierzchni z końcem włosia na granicy dziąsło-ząb. Następnie wykonujemy ruch obrotowo-wymiatający w kierunku powierzchni żującej, powtarzając go kilkakrotnie w obrębie oczyszczanego fragmentu obejmującego 2 zęby. Powierzchnie żujące należy myć ruchami przód-tył. Polecamy również szczotki elektryczne i soniczne.

Zapamiętajmy

  • Wystarczy nałożyć na szczotkę pastę w wielkości ziarna grochu.
  • Należy szczotkować zęby przez ok 3 minuty przynajmniej 2 razy dziennie a najlepiej po każdym posiłku. Jeśli nie jest to możliwe, płuczemy wodą jamę ustną lub płynem dezynfekującym po 6 roku życia aby usunąć resztki pokarmowe.
  • Szczoteczkę wymieniamy co 3 miesiące oraz po każdej przebytej chorobie.
  • Pamiętajmy o myciu języka!

Stomatologia Dziecięca

Diagnostyka Stomatologiczna