Bruksizm Szczecin – zgrzytanie zębami
Od jakiegoś czasu BRUKSIZM to bardzo popularne słowo. I dobrze. Bruksista to ktoś, kto zaciska zęby lub nimi zgrzyta. Dosłownie.
W prawidłowo działającym układzie narządu żucia kontakt między dolnym i górnym łukiem zębowym w ciągu dnia nie trwa długo – zdarza się na przykład kiedy przełykamy ślinę lub kęs pokarmowy. Ale jeśli łapiesz się na zaciskaniu zębów podczas prowadzenia samochodu (szczególnie wtedy, gdy ktoś zajedzie Ci drogę) albo w momencie gdy skupiasz się na jakiejś czynności – nie jest najlepiej.
A jeszcze gorzej jest, gdy wydaje Ci się, że złączone zęby górne i dolne to normalna pozycja. Prawidłowo między górnymi i dolnymi zębami występuje tzw. szpara spoczynkowa – w każdym momencie, nie licząc momentu przełykania. „Zaciska Pani/Pan zęby w ciągu dnia?” Gdy pytam o to osoby z przerośniętymi mięśniami przywodzącymi żuchwę lub z nadmiernie startymi zębami to 90% pytanych odpowiada „nie” – ale tylko na pierwszej wizycie:) Gdy zaczną się obserwować wychodzi na jaw, że zaciskają i to dość często – po prostu nigdy nie zwracali na to uwagi. A to bardzo ważne ponieważ jest to jedną z metod zapobiegania starciu zębów, którą możesz stosować sam!
Oczywiście o zgrzytanie zębami w ciągu nocy należałoby zapytać „współspacza”, ale można też wykonać banalnie prosty test: po prostu sprawdzić czy jesteś w stanie zazgrzytać zębami – właśnie teraz na przykład.
Tym którzy już są pewni że zaciskają zęby czyli uprawiają bruksizm – gratuluję – bo przeszli już pierwszy etap leczenia:
- uświadomienie nieprawidłowych nawyków/odruchów.
Kolejnym etapem jest: - eliminacja stresu emocjonalnego – bezcenne, ale w dzisiejszym świecie prawie niemożliwe:)
Jeśli nie jesteś w stanie spełnić punktu drugiego: - poznaj metody radzenia sobie ze stresem… i stosuj te które sprawdzą się dla Ciebie.
To co na pewno możesz zrobić od dziś to zaprzestać żucia gum! To jest to co możesz zrobić sam.
A co mogę zrobić dla Ciebie ja jako specjalista w tej dziedzinie?
Ocenić stopień starcia Twoich zębów i jego wpływ na prawidłowe kontakty zębowe. Ocenić stan stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni narządu żucia – stan kości wokół zębów, sprawdzić czy masz wadę zgryzu oraz poprzez skrupulatny wywiad i badanie ocenić inne czynniki ryzyka.
Badając mięśnie można ocenić konieczność wprowadzenia zmian w nawykach lub zasadność wprowadzenia do leczenia toksyny botulinowej ( botoxu ), aby zmniejszyć siłę i objętość mięśni a za tym zmniejszyć działania destrukcyjne spowodowane nadmierna siłą – ale zawsze jest to tylko element terapii!
W leczeniu może być konieczna fizjoterapia i wsparcie innych specjalistów.
Przygotuję dla Ciebie kompleksowy plan leczenia, wykonam szynę relaksacyjną/ odciążającą/ deprogramacyjną oraz doradzę jakie działania zapobiegawcze możesz wprowadzić sam w życie.
dr n. med. Joanna Serewa
Zgrzytasz zębami? – umów się na wizytę do dr Serewy w Lighthouse Dental dr n med Joanna Serewa
- Zadzwoń do nas +48 574 955 944
- Arkońska 51/5 ; 70-455 Szczecin
- dr n. med. Joanna Serewa